چگونه به یک فرد مسن در حمام کردن کمک کنیم؟

ما باید در هر لحظه به افراد سالمند حواسمان بیشتر جمع باشد چرا که در شرایطی به رسر می برند که احتمالا خودشان نتوانند به تنهایی از پس کارهای شخصی خود مثل حمام کردن بر بیایند.

در این مطلب قصد دارم تابه شما نکاتی را بیان کنم تا بتوانید بسیار راحت تر سالمندان را حمام کنید.

آموزش نحوه حمام کردن سالمندان

نحوه حمام کردن سالمندان

همانطور که می‌دانید افراد مسن به دلیل اینکه شرایط فیزیکی و به ویژه روحی-روانی خاصی که دارند برای انجام برخی از کارهای خود با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. یکی از این کارها رسیدگی به نظافت شخصی خود به ویژه حمام کردن است. شما به عنوان کسی که قرار است در این کار به سالمندان کمک کنید باید برخی از روش‌ها و کارهایی که سبب راحتی این افراد هنگام حمام کردن می‌شود را بدانید. اگر می‌خواهید که با این اصول آشنا شوید. با ما جهت آموزش نحوه حمام کردن سالمندان همراه باشید.

مشکلات بهداشتی و ایمنی سالمندان:

هنگامی که شما با یک فردسالمند مواجه می‌شوید که علاقه چندانی به حمام کردن ندارد شاید برای شما تغییر دادن نظر او مشکل باشد. برای اینکه او را متقاعد سازید تا حمام کند باید عواملی که موجب می‌شود فرد از حمام کردن دوری کند را یافته و آن‌ها را تا حد امکان از بین ببرید.

۱- عدم رعایت بهداشت در سالمندان همیشه به انتخاب خود آن‌ها نیست:

نحوه حمام کردن سالمندان

به خاطر سن بالا ممکن است حمام کردن و رسیدگی به بهداشت شخصی کمی دشوار باشد. این امر دلایل مختلفی دارد برای مثال ترس از افتادن، مشکل داشتن در ورود یا خروج به وان حمام یا حتی می‌تواند دلیل آن یک اختلال شناخنی مثل آلزایمر باشد. پس هنگامی که قصد حمام کردن سالمندان را دارید بهتر است این موارد را مد نظر قرار داده، سپس دست به کار شوید تا هم فرد سالمند اذیت نشود و هم مشکلی برای شما پیش نیاید.

۲- عادات نظافت فرد سالمند را یاد بگیرید:

نحوه حمام کردن سالمندان

هر فردی چه جوان و چه سالمند دارای علایق و سلیقه خاصی است. برای اینکه هنگام حمام کردن افراد سالمند بتوانید آن‌ها را بهتر همراهی کنید بهتر است با سلایق آنان آشنا باشید و کارهایی را که آن‌ها مایلند انجام دهید تا هم آرامش روانی آنان تامین شود و هم شما بتوانید کار خود را بی دردسر انجام دهید.

۳-اگر برنامه حمام رفتن سالمند درست نیست آن را اصلاح کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

اگر متوجه شدید که تعداد دفعات حمام کردن فرد سالمند کمتر از دو بار در هفته است بهتر است تن صدای خود را از حالت کنجکاوی به حالت نگرانی تفییر دهید و به اهمیت بهداشت از دیدگاه پزشکی نه دیدگاه شخصی اشاره کنید. توضیح دهید که پزشکان حداقل دو بار در هفته حمام کردن را برای جلوگیری از بروز عفونت توصیه کرده‌اند.

۴- بوی بد بدن فرد سالمند را به زبان نیاورید:

نحوه حمام کردن سالمندان

از اینکه فرد سالمند متوجه شود که به دلیل رعایت نکردن بهداشت باعث ایجاد بوی بد شده ممکن است نا امید یا خشمگین شود. از آنجایی که افراد سالخورده نمی‌توانند بوها را به خوبی احساس کنند ممکن است از مشکل به وجود آمده اطلاع نداشته باشند.

۵- از فرد در مورد نگرانی‌ها و نیازهایش در رابطه با استحمام سوال کنید:

نحوه حمام کردن سالمندان

شرایط فیزیکی سالمندان ممکن است عامل اصلی اضطراب آن‌ها در رفتن به حمام باشد. ورود و خروج به وان، شست و شو، خشک کردن و… می‌تواند انرژی زیادی از آنان بگیرد. افتادن در وان، تغییر ناگهانی دمای آب و یا مدت زمان سپری شده در حمام می‌تواند موجب افزایش ترس افراد سالمند از رفتن به حمام شود به همین دلیل باید در ایجاد محیطی امن برای حمام کردن آنان دقت کافی را داشته باشید. همچنین می‌توانید برای آگاه شدن از احساس افراد سالمند حین حمام کردن از سوالاتی مانند آیا هنگام حمام کردن در وان از درجه حرارت آب راضی بوده اید؟ یا اینکه پس از شست و شو بپرسید آیا احساس خستگی می‌کنید؟ استفاده کنید.

شما با طرح این سوالات به آنان احساس آرامش داده و به آن‌ها می‌فهمانید که در قبال وضعیت آنان احساس مسؤلیت می‌کنید.

برای خوندن بقیه این مطلب به لینک زیر مراجعه بفرمایید.

https://suratiha.com/%d9%86%d8%ad%d9%88%d9%87-%d8%ad%d9%85%d8%a7%d9%85-

/ 0 نظر / 359 بازدید