خرید ساز سه تار: چگونه یک سه تار خوب بخریم؟

ساز سه تار من جمله سازهایی است که در ایران و مخصوصا در میان کسانی که به موسیقی سنتی علاقه دارند بسیار محبوب است و خواهان زیادی دارد. برای اینکه بتوانید یک ساز سه تار خوب تهیه کنید باید ابتدا اطلاعات کافی راجع به آن داشته باشید.

خرید سه تار

سه تار یک ساز رشته‌ای بوده و از سازهای اصیل موسیقی ایرانی به شمار می‌رود. اند از این سیم‌ها تار نامیده می‌شوند. ساز سه تار سازی است که به وسیله ناخن انگشتان دست راست نواخته می‌شود. بهتر است که پیش از خرید سه تار با تاریخچه آن بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه ساز سه تار:

سه تار را می‌توان از خانواده ساز تنبور دانست اما امروزه به لحاظ نواختن خیلی شبیه به ساز تار است. این ساز معروف در گذشته سه سیم داشت اما با گذشت زمان کسانی همانند ابونصر فارابی، ابوعلی سینا، صفی الدین ارموی و در زمان معاصر ابوالحسن خان صبا لزوم افزایش یک سیم دیگر به این ساز را درک کردند و سیم چهارم به آن اضافه شد.

این سیم از نظر تاریخی چهارمین سیم است که به این ساز اضافه شده ولی نحوه قرار گیری آن در روی ساز از پایین به بالا در رتبه سوم است که به سیم مشتاق معروف گشته. با استناد به روایتی از ابوالحسن خان صبا، این سیم را برای اولین بار درویشی به نام مشتاق علی شاه به این ساز افزوده است.

اجزای ساز سه تار:

ساز سه تار نیز مانند دیگر ابزارآلات موسیقی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که ما در پایین آن‌ها را خدمت شما به صورت مختصر معرفی خواهیم کرد.

سیم‌ها:

سه تار دارای ۴ رشته است اما به دلیل اینکه رشته‌های ۳ و ۴ این ساز را یکی در نظر می‌گیرند به سه تار معروف شده. ( دو رشته به صورت تکی و دو رشته به صورت یکی)، هر یک از این رشته یا زه‌ها دارای نام خاصی هستند.

  • سیم حاد: اولین رشته از پایین به سمت بالا رشته حاد نام دارد که عمدتا از فولاد ساخته می‌شود و به رنگ سفید است.
  • سیم زیر: دومین رشته در ساز سه تار از پایین به سمت بالا رشته زیر نام دارد و از برنز یا فسفر برنز تولید می‌شود و به رنگ زرد است.
  • سیم مشتاق یا زنگ: سومین رشته در سه تار از پایین به سمت بالا سیم مشتاق یا زنگ نامیده می‌شود و به رنگ سفید بوده و از جنس فولاد ساخته می‎‌گردد.
  • سیم بم: آخرین سیم در سه تار از سمت پایین به بالا سیم بم نام دارد که از جنس برنز ساخته شده و به رنگ زرد می‎باشد.

برای مشاهده ادامه مطالب به لینک زیر مراجعه کنید.

https://sazsto.com/product-category/%D8%B3%D8%A7%D8%B2/%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-

/ 0 نظر / 41 بازدید